środa, 21 marca 2018

Śląskie ratuszeZazwyczaj każdy z nich pyszni się monumentalną,wielokondygnacyjną wieżą, która wznosi się wysoko nad budynkiem ratusza, a czasami góruje nad całym miastem. Wieża jest jakby nieodłącznym atrybutem prawie każdego śląskiego ratusza, który mimo że jest odbudowywany, przebudowywany i przechodzi renowacje wieżę zawsze zachowuje. Tak jak ten XVI wieczny ratusz w Paczkowie, który początkowo był renesansowy, a teraz jest neoklasycystyczny.
Dość dziwne jest więc, że ratusz w Złotym Stoku został po pożarze odbudowany  w 1801 roku bez wieży, chociaż pierwotnie z pewnością ją miał. Być może miały na to jakiś wpływ toczące się podczas odbudowy wojny napoleońskie, a może coś innego.


W Strzelinie odbudowując ratusz rozpoczęli właśnie od wieży, która została ostatecznie zrekonstruowana w 2011 roku po kompletnym zniszczeniu w 1945 roku. Historia ratusza sięga podobno XIV wieku, wielokrotnie ulegał zniszczeniu chociaż nigdy tak całościowo jak w wyniku działań Armii Czerwonej. 
Wieża ratusza w Nysie w obecnym kształcie powstała w 2008 roku.


Piękny renesansowy ratusz w Otmuchowie  z początku XVII wieku miał więcej szczęścia i chyba ominęły go działania ostatniej wojny.

Podobnie było z ratuszem w Ziębicach, w którym obecnie mieści się jedyne w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Jego zbiory są naprawdę imponujące.

1 komentarz:

Przemysław Stefański pisze...

Fajna seria i opisy - co prawda jeszcze nie wszystkie ale zapewne jeszcze je zamieścisz - pozdrawiam