poniedziałek, 8 stycznia 2018

Gotyckie kościoły na Pomorzu

Kościoły i ich ogrom są świadectwem pychy i buty Kościoła, mam jednak sentyment do najstarszych budowli tego typu. Niewiele z nich zachowało się w pierwotnej formie, bo były później przebudowywane, nie było też dzisiejszego bogactwa wystroju wnętrz. Budując pierwsze murowane kościoły w średniowieczu stawiano na trwałość i majestatyczną wielkość. Na trwałość, bo kościoły budowane pierwotnie z drewna szybko ulegały zniszczeniu. Monumentalność z kolei była potrzebna do wywarcia wrażenia na ludziach, którzy jeszcze w XII wieku wierzyli w swoich bogów w ich mniemaniu znacznie potężniejszych od człowieka, który dał się ukrzyżować, bo czyż można ukrzyżować ogień albo morze?
Bazylika w Szczecinie, odbudowana w XX wieku po doszczętnym zniszczeniu przez Armię Czerwoną, chociaż jej wygląd pochodzi z początku XV wieku w podobnym kształcie stała już podobno w wieku XIV.
XIV wieczny kościół pofranciszkański w Szczecinie obecny wygląd jest zmieniony, bo w XV wieku dobudowano do niego kaplice.


Kościół św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie, obecny wygląd pochodzi z XV wieku, w którym był przebudowany ale stał już w XIII wieku, wcześniej już na początku XII wieku stał w tym miejscu kościół drewniany będący najstarszą świątynią chrześcijańską w mieście. Obecnie kościół należy do parafii polsko-ktolickiej, która nie podlega Stolicy Apostolskiej tylko polskiemu Synodowi.
Kolegiata w Stargardzie, obecny wygląd pochodzi z XV wieku kiedy to rozbudowano XIII wieczny murowany kościół zbudowany w miejscu drewnianego.XV wieczny kościół św. Jana w Stargardzie zbudowany w miejscu gdzie stała XIII wieczna kaplica joanitów.XIV wieczny kościół w Reczu przebudowany w XV wieku przez krzyżaków.XIV wieczny kościół w Świdwinie wygląda dziwnie, bo Armia Czerwona utrąciła mu wieżę.Katedra z XIV wieku w Koszalinie.
XIII wieczny Kościół Mariacki w Słupsku odbudowywany po zniszczeniach a XIV wieku i po pożarze w XV wieku.
XV wieczny kościół podominikański w Słupsku.XIV wieczny Kościół Mariacki w Darłowie.


Bazylikę Mariacką w Gdańsku budowano właściwie 150 lat, jest więc Xiv, XV i XVI wieczna.Kościół farny z XIV wieku w Starogardzie Gdańskim.Bazylika w Koronowie nad Brdą zbudowana w XIV wieku przez cystersów, którzy przybyli w te strony z Sulejowa.
Bazylika w Pelplinie zbudowana w XIV wieku przez cystersów, którzy przybyli w te strony z Meklemburgii.Kościół w Świeciu nad Wisłą nazywany Starą Farą budowany był długo, przez cały XV wiek i kawałek wieku XVI, Prawdopodobnie w tym czasie miasto przeniosło się na lewy brzeg rzeki Wdy, żeby uniknąć częstego podtapiania, które gnębiło je w widłach Wisły i Wdy. Dlatego wskutek pomieszania różnych stylów architektonicznych kościół jest teraz bardzo oryginalnym i niespotykanym konglomeratem.
XV wieczna katedra w Bydgoszczy, jej obecny wygląd jest zmieniony przez dobudowaną później kaplicę.
Brak komentarzy: