niedziela, 2 lipca 2017

Średniowieczne kościółki

Bardzo lubię stare, wiejskie kościółki, stoją prawie w każdej miejscowości, i mają swój urok jednak nie wszystkie są naprawdę stare. Trzeba przyznać, że często te neogotyckie, budowane w XVIII wieku do złudzenia przypominają średniowieczne i można się pomylić. Mimo wszystko zostało w naszym kraju całkiem sporo kościółków zbudowanych jeszcze przed XV wiekiem których długa historia pozostaje przeważnie nieznana.
Kościół w Kiwitach na Warmii zbudowany w XIV wieku, a po ostatniej wojnie w jego bramie umieszczono słynną w okolicy „Śmierć z Kiwit”
XIV wieczny kościół w Borecznie w powiecie iławskim.


Kościół w Mokrym w pobliżu Grudziądza zbudowany przez krzyżaków w XIII wieku, chyba.XIII wieczny kościół w Wabczu w powiecie chełmińskim.XIV wieczny kościół w Lignowach Szlacheckich, powiat tczewski.XIV wieczny kościół w Iwęcinie w powiecie koszalińskim.XIV wieczny kościół w Bukowie Morskim, gmina Darłowo. W odróżnieniu od pozostałych należy do parafii polsko – katolickiej, a nie rzymsko – katolickiej.XIV wieczny kościół w Klonówce w powiecie starogardzkim.XIV wieczny kościół w Jabłowie w powiecie starogardzkim.XIV wieczny kościół w Pączewie w powiecie starogardzkim.XIV wieczny kościół w Skórczu w powiecie starogardzkim. Wydaje się z zewnątrz ogromny ale w środku jest mało miejsca, bo zbudowano go na planie krzyża.
XII ? wieczny kościół w Unisławiu w powiecie chełmińskim.XIII wieczny kościół w Prabutach nie jest wiejski. Początkowo był kaplicą zamkową, usytuowaną poza murami, do której z zamku można było dojść przez most. Nazwa „polski” przylgnęła do niego, ponieważ w którymś okresie historii odprawiano w nim nabożeństwa w języku polskim dla Polaków, którzy nie mieli wtedy prawa mieszkać w obrębie miasta.

Brak komentarzy: