piątek, 5 maja 2017

Pałac w Kamieńcu

Piękny barokowy pałac w stylu francuskim zwrócił uwagę Napoleona Bonaparte, który zakwaterował się w nim na 3 miesiące 1807 roku. Załatwiał w nim sprawy polityczne, między innymi  podpisał traktat z Persją skierowany przeciw Anglikom, który zresztą nigdy nie wszedł w życie. Tym niemniej to właśnie dzięki Napoleonowi stał się sławny pałac w Kamieńcu – małej pokrzyżackiej wsi w gminie Susz, w powiecie iławskim. Ruinę uczyniła z niego  w 1945 roku armia radziecka niezawodna w takich sprawach.Odwiedziła Napoleona w tym pałacu pani Walewska i gdyby wierzyć w to co piszą mieszkała tam kilka tygodni. Oczywiście pałac wyglądał wtedy inaczej.


W Kamieńcu stoi również dziwny barokowy kościół z XVIII wieku. W wiosce założonej przez komtura dzierzgońskiego powinien przecież stać kościół krzyżacki. Kościółek wygląda dziwnie również z innego powodu, wyremontowana wieża i dach mocno kontrastują  z resztą korpusu.
Kilka kilometrów na południe od Kamieńca w miejscowości Różnowo stoi przy szosie inny interesujący obiekt. Stary pomnik z pierwszej wojny ze zmienionym po drugiej wojnie napisem. Brak komentarzy: