sobota, 6 maja 2017

Fortyfikacje Pasłęka

Miasto rozrosło się terytorialnie i już dawno wyszło poza średniowieczne mury, ale mury zachowały się prawie nienaruszone razem z basztami obronnymi. Przetrwały również dwie bramy wjazdowe  - Młyńska i Kamienna.









Zachował się także zamek krzyżacki, chociaż nie do końca w pierwotnym stanie, bo wielokrotnie przebudowany. Podobno podziemia tego zamku nie są jeszcze dokładnie zbadane i są podejrzenia, że istnieje tunel łączący go z pobliskim  kościołem.







Gotycki kościół nie jest szczególnie wyniosły ale obszerny i rozległy, a obok niego wznosi się piękny, gotycki ratusz z podcieniem.









Poza murami na sąsiednim wzgórzu stoi renesansowy kościół  użytkowany przez społeczność grekokatolicką. Obok kościoła zbudowano wieżę ciśnień.



2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Panie Arturze, wkradł się Panu błąd. Ten kościół na sąsiednim wzgórzu, obok wieży ciśnień użytkowany jest przez grekokatolików. Ewangelicy i prawosławni modlą się w innym miejscu, blisko dworca (http://mojezulawy.pl/ciekawe-miejsca/148/Cerkiew-prawoslawna-i-kosciol-ewangelicki-w-Pasleku). Pozdrawiam, sercem pasłęczanka

Anonimowy pisze...

Ciekawy, choć krótki artykuł na temat miasta w którym mieszkam. W tym roku będą prowadzone wykopaliska w celu odnalezienia wspominanego tunelu. Ponadto zamek prawdopodobnie połączony jest podobnym tunelem z miejscowością Robity. Ponad to, Kanał Elbląski wraz z 4 pochylniami znajduje się na terenie Gminy Pasłęk. A co do kościołów to jest jeszcze zabytkowy w Mariance, który co jakiś czas przechodzi kolejny etap renowacji.