wtorek, 28 marca 2017

Jedyna taka budowla na świecie

Zabytek klasy zero zbudowany został na początku XVI wieku, a kult na bazie którego powstał kościół odpustowy świętej Anny w Oleśnie trwa już od XV wieku. Według legendy zapoczątkowany został po tym, gdy dziewczyna o imieniu Anna uciekała przed zbójcami, którzy napadli ją w lesie i widząc, że im nie ujdzie uklękła, objęła sosnę i zaczęła się modlić do swojej patronki. Święta Anna natomiast czy to przyginając gałęzie sosny, czy też w inny sposób zasłoniła dziewczynę przed zbójcami. Ocalona w ten sposób dziewczyna po szczęśliwym powrocie do domu w Oleśnie opowiedziała o tym cudownym wydarzeniu  rodzinie.
Początkowo zawieszono na „cudownej” sośnie figurkę świętej Anny, później powstała w tym miejscu niewielka kapliczka. Jednak wieści o cudownym wydarzeniu szybko się rozeszły i ściągały do Oleśna rzesze pielgrzymów już nie tylko ze Śląska ale także a Polski, Czech i Moraw. Wszyscy chcieli odwiedzić sosnę, przy której miała miejsce interwencja świętej, zapadła więc decyzja o budowie kościoła.
Ten oryginalny kościół został zbudowany na planie o kształcie kwiatu, dlatego jest taki oryginalny, jedyny na świecie jak wieża Eiffla w Paryżu. Makieta kościoła była prezentowana na światowej wystawie w Nowym Yorku.1 komentarz:

Igor pisze...

Bardzo ciekawa budowa nigdy o niej nie słyszałem. Oby więcej takich ciekawych wpisów, powodzenia w dalszej pracy i pozdrawiam.