poniedziałek, 20 marca 2017

Góra Świętej Anny

Na szczycie znajduje się sanktuarium świętej Anny Samotrzeciej, czyli babci Jezusa Chrystusa, której kult rozpowszechnił się na Śląsku opolskim. Na zboczach  góry jest kilkadziesiąt kapliczek oraz kaplic kalwaryjskich i niewielkich kościołów symbolizujących męczeńską Drogę Krzyżową. Opiekują się tym wszystkim franciszkanie, którzy prowadzą również ogromny Dom Pielgrzyma.
W dawnym kamieniołomie na Górze Świętej Anny urządzono coś w rodzaju rezerwatu geologicznego udostępniając do zwiedzania dawne stanowisko wydobycia nefelinitu – skały magmowej pochodzenia wulkanicznego. Przed milionami  lat góra była wulkanem.Na Górze Świętej Anny znajduje się również Muzeum Walki Powstańczej, bo  była ona terenem walk podczas III powstania śląskiego. W wyniku tego powstania nastąpiło włączenie wschodniej części Górnego Śląska do Polski, było więc ono udane.


Na jednym ze zboczy góry znajduje największy Polsce amfiteatr, który zbudowali naziści w latach 30-stych XX wieku w dawnym kamieniołomie wapienia i pewnie odbywali tam swoje wiece.

Brak komentarzy: