sobota, 5 listopada 2016

Nieporównywalne z niczym są panoramy

Spojrzenie na miasto z góry przeważnie wiąże się z koniecznością  wdrapywania po mniej lub bardziej wygodnych schodach jakiegoś kościoła lub ratusza. Widoki jednak wynagradzają wysiłek i zazwyczaj zachwycają.
Chełmno – prawdziwa perełka jeżeli chodzi o ilość zabytków i warto wleźć na wieżę kościoła farnego, żeby je wszystkie zobaczyć z góry.


Toruń – też  miasto zabytków, tutaj trzeba wspiąć się na wieżę ratusza. Wejście jest mało wygodne, ale widoki niezrównane.


Szczecin -  z wieży bazyliki widoczny przez zimowy zmierzch, za szybą i za mgłą ale Zamek Książąt Pomorskich i tak można odróżnić. Od czasu remontu bazyliki za wieżę można wjeżdżać windą, a właściwie dwiema.Kalisz z wieży ratuszowej  - jedyne miasto w Polsce całkowicie zburzone podczas I wojny światowej, odbudowane w dwudziestoleciu międzywojennym. Trzeba je koniecznie zobaczyć, bo odbudowano ulice według średniowiecznego rozplanowania i z pewnym pietyzmem. Dziwne, bo w tym okresie w Polsce była bieda, bezrobocie i wielu bezdomnych.Wrocław z wieży Bazyliki Węgierskiej, cała starówka otoczona jest odnogami Odry, które w przeszłości skutecznie chroniły miasto między innymi przed Husytami.Brak komentarzy: