czwartek, 21 kwietnia 2016

Jedyna taka rotunda w Europie

Lubię oglądać stare budowle, a tak się składa, że w Polsce należą do nich przeważnie kościoły. Rotunda Świętego Prokopa w Strzelnie ma szczególny urok i po wejściu do niej otacza nas natychmiast klimat i atmosfera średniowiecza wytworzony przez romański styl budowli. Chociaż dokładny wiek kościoła ciągle jest przedmiotem dyskusji, jej romański, a  więc najstarszy w budownictwie średniowiecznym styl, oraz materiał jaki zastosowano do jego budowy – granitowe ciosy wskazują, że jest on raczej starszy niż młodszy.
Wyjątkowość tej budowli polega na tym, że jest to podobno największa rotunda w Polsce,  a fakt że dobudowane do niej prezbiterium ma kształt kwadratu czyni z niej dodatkowo ewenement w skali Europy.

Tylko robiąc to zdjęcie trochę się zawstydziłem za pazerny polski Kościół, a może raczej za pazerność jakiegoś jednego, mocno ograniczonego człowieka. No bo jak można wieszać ordynarną skarbonkę na średniowiecznym murze obok chrzcielnicy z XI wieku, którą fotografują ludzie z całego świata? Jak to w ogóle nazwać? Brak wyobraźni? Profanacją?
Brak komentarzy: