niedziela, 22 lutego 2015

Bachusiki w Zielonej Górze

Najbardziej atrakcyjnym obiektem w mieście jest palmiarnia, położona na wzgórzu,  właściwie w środku miasta, którego południowe zbocze zajmuje najprawdziwsza winnica. Wewnątrz palmiarni kawałek tropików, niewielki ale wystarczający, żeby wczuć się w atmosferę. Na najwyższym piętrze jest tak ciepło i wilgotno, że aż trudno oddychać. Pewnie dlatego restauracja jest na niższym. Ewenementem jest też to, że jak na razie wstęp i ubikacje są bezpłatne, chociaż utrzymanie obiektu czyli ogrzewanie, oświetlenie, nawadnianie na pewno nie są tanie.

Cała historia tego regionu - Ziemi Lubuskiej, do 1945 roku związana była z Dolnym Śląskiem i panowaniem niemieckim. Dlatego budynki na starym mieście mają raczej niemiecki charakter i styl, a kościoły są przeważnie po  ewangelickie. W ostatnich latach na zielonogórskich ulicach pojawiły się Bachusiki, które mają podkreślić związki miasta  s winem, a poza tym są atrakcją  turystyczną podobnie jak krasnoludki we Wrocławiu.
Do dzisiejszych czasów zachowały się tylko dwa zabytki, które mogą być świadkami panowania w mieście polskich książąt. Stary średniowieczny kościół i osiemsetletni cis.         


              

Brak komentarzy: