sobota, 3 stycznia 2015

Kruszwica to nie tylko Mysia Wieża

Nie be powodu wszyscy kojarzą Kruszwicę z Mysią Wieżą. Stała się ona wizytówką miasta przyciągającą turystów. Zwiedzający zdają się dostrzegać związek tej wieży z początkami polskiej państwowości, ze złym księciem Popielem, którego zjadły myszy. Uważają za fakt bez znaczenia, że wieżę zbudowano dopiero w czasach Kazimierza Wielkiego, a więc 400 lat po tym, gdy mógł żyć legendarny Popiel.Poza tym, że wieża jest zabytkiem pełni również funkcję punktu widokowego. Po wdrapaniu się na szczyt rzeczywiście można podziwiać wspaniały widok jeziora Gopła i okolic. Zwłaszcza w ciepły, słoneczny dzień.
Oprócz Mysiej Wieży w Kruszwicy znajduje się inny zabytek, z którym nikt tego miasta nie kojarzy. Przecudna, romańska kolegiata z XII wieku. Została zbudowana z granitu i piaskowca 200 lat przed Mysią Wieżą i przetrwała do naszych czasów w stanie prawie nie zmienionym. Rzadko kto ją ogląda, bo położona jest na uboczu, właściwie poza miastem i ukryta wśród drzew.

2 komentarze:

oldencuriosities pisze...

To muzeum obok mysiej wieży też jest zajefajne, no i w Kolegiacie jest romańska chrzcielnica, a na kolegiacie poukrywane znaki kamieniarskie.

Zajazdkruszwica.pl pisze...

Wspaniały przewodnik po naszym pięknym mieście :)