niedziela, 23 listopada 2014

Most westchnień w Bydgoszczy

Łącznik nad ulicą Zaułek zbudowano zapewne 200 lat temu. Niektórzy starzy Bydgoszczanie pamiętają co mówili o tym łączniku jeszcze starsi Bydgoszczanie, których już nie ma. Nazywali go mostem westchnień.
Nazwa ta przylgnęła do niego w czasach, gdy łączył ze sobą gmachu sądu, który mieścił się w obecnym budynku biblioteki na rynku z siedzibą policji i jednocześnie aresztu usytuowanym na ulicy Długiej. Przeprowadzanie więźniów ulicami było skomplikowane i niebezpieczne, więc zbudowano ten łącznik. Łącznikiem doprowadzano aresztantów na rozprawy bez ryzyka ich ucieczki. W drodze z aresztu do sądu mieli oni wzdychać, wspominając swoje zbrodnie. Obecnie zarówno łącznik jak i obydwa połączone przez niego budynki należą do Biblioteki Miejskiej. Pierwotne przeznaczenie łącznika zostało już prawie zapomniane, bo pod koniec XIX wieku wzniesiono nową siedzibę sądu w innym miejscu.

3 komentarze:

AmonG pisze...

Wikipedia twierdzi, że łącznik został zbudowany w 1920 r. więc już po przejęciu przez bibliotekę a to oznacza, że hipoteza o wzdychających więźniach jest chyba wymysłem :)

Artur Sobiecki pisze...

Wikipedia .... hm, nie jest zbyt wiarygodna.

Artur Sobiecki pisze...

W rejestrze zabytków wpisali, że powstał w XVIII wieku.